TIP: Raňajková zmes Hryzka, ktorá nielen zasýti

Prečítajte si zaujímavé interview s našimi novými dodávateľmi raňajkovej kaše Hryzka. Naozaj stačia 3 lyžičky na raňajky? Môžu ju konzumovať aj deti?... Nielen to ale mnohé iné sa dozviete v rozhovore:
 

Píšete, že raňajková zmes Hryzka je „aktivovaná“. Znie to tak vedecky a zložito. Skúste nám to prosím priblížiť ako pre laikov :).

Pojem aktivácia semien, orechov a obilnín znamená aktivovanie alebo odomknutie enzýmov, ktoré sa v nich ukrývajú a ich prebudenie k životu. Enzýmy sú pre každé semienko veľmi dôležité, pretože len vďaka aktívnej práci enzýmov vie semienko vyklíčiť a rastlina ďalej rásť. Lenže tieto enzýmy sú zámerne v semenách zablokované enzýmovými inhibítormi, aby nedošlo k predčasnému klíčeniu. Enzýmové inhibítory v semenách tak síce zabezpečujú rastline jej prežitie, no na druhej strane sú pre človeka nestráviteľné a zablokované enzýmy sú pre človeka nevyužiteľné.

Preto pri výrobe HRYZKY najskôr semená, orechy a obiliny dáme do mokrého prostredia, čím neutralizujeme enzýmové inhibítory, následne dôjde k prebudeniu enzýmov, ktoré začnú byť aktívne a začnú pracovať na tvorbe ďalších enzýmov a vitamínov. Bonusom je ešte aj fakt, že počas aktivácie prebudené enzýmy spotrebujú celú kyselinu fytovú, čo je ďalšia pre človeka nestráviteľná antiživina.

Keď to zhrnieme, z neaktivovaných semien, orechov a obilnín vie človek vstrebať iba sacharidy, tuky, bielkoviny a niektoré vitamíny. Nestráviteľné ostávajú zablokované enzýmy, enzýmové inhibítory, minerály, stopové prvky a kyselina fytová, ktorá spôsobuje tráviace ťažkosti a môže spôsobovať aj rôzne alergie.

Z aktivovaných semien, orechov a obilnín vie človek ľahko a rýchlo stráviť 100% živín vrátane enzýmov, minerálov a stopových prvkov, pretože sa v nich nenachádzajú enzýmové inhibítory a kyselina fytová. Okrem toho enzýmy počas aktivácie vytvárajú ďalšie vitamíny, takže človek dostáva do tela oveľa viac vitamínov z aktivovaných semien ako z neaktivovaných.

Raňajkovú zmes HRYZKA kúpite v našom e-shope TU>>
 

raňajková zmes Hryzka

Foto: Hryzka.sk
 

Aké benefity táto raňajková zmes prináša pre naše telo, v čom je iná ako napr. klasické musli?

Rozdielov je veľa ale asi najväčší rozdiel je v stráviteľnosti a vo využiteľnosti živín. Z musli si síce viete naplniť žalúdok, ale vaše telo nevie stráviť minerály, stopové prvky, niektoré vitamíny, a už vôbec nie enzýmy. A práve enzýmy sú nevyhnutné pre optimálne fungovanie a zdravie nášho tela. Minerály a stopové prvky sú zase dôležité pre fungovanie metabolizmu a pevnosť našich kostí, zubov, vlasov, nechtov a ciev.

Okrem toho HRYZKA obsahuje v 1 porcii 100% odporučenej dennej dávky omega 3 mastných nenasýtených kyselín. Tiež má vysoký obsah vitamínov A, E, B1, B2, B3, B6, B9, vysoký obsah minerálnych látok a stopových prvkov ako je železo, horčík, zinok, meď, mangán a fosfor. HRYZKA je tiež zdrojom bielkovín, selénu a draslíka.
 

Prečo ste začali vyrábať zmes Hryzka?

Začalo to v roku 2009, kedy ma vlastné zdravotné problémy prinútili intenzívne študovať základné princípy zdravej výživy. Učila som sa od uznávaných zahraničných odborníkov ako je napr. Dr. Peter Jentschura, Dr. Edward Howell, Kurt Tepperwein, Christine Heideklang, Dr. Robert Young, Dr. Norman W. Walker, Dr. Joe Wallach, Dr. Robert S. Morse a iní. A na základe zistených informácií som začala od roku 2010 raňajkovať bezlepkovú obilninovo-orechovo-semienkovú zmes.

Všetkým členom rodiny sa zlepšil zdravotný stav, zvýšila sa imunita, znížil sa počet nachladnutí a počet návštev u lekára. Aj napriek zlepšenému zdravotnému stavu celej rodiny mali tieto raňajky jeden nedostatok - rýchlo sa dostavoval pocit hladu. Až v roku 2015 som zistila, že rýchly pocit hladu vyvolávali práve neaktivované obilniny, semená a orechy, pretože telom len preleteli bez vstrebania živín a organizmus si znova pýtal ďalšie jedlo.

Zloženie som stále vylepšovala, konzultovala s výživovými odborníkmi, pridávala ďalšie zložky, upravovala pomery tak, aby som dosiahla optimálne výživovo-chuťovo-energetické zloženie. A keď som následne začala suroviny aj aktivovať, vtedy som pocítila nielen chuťovo, ale celkovo, že toto je presne "to pravé orechové". A odvtedy sme celá rodina na týchto raňajkách doslova závislí ;-) Jednoducho naše telo si znova a znova pýta zdravé jedlo.

V roku 2017 som si dala aktivovanú raňajkovú zmes HRYZKA patentovať a pod záštitou spoločnosti PEM TRADE, s.r.o. sme zahájili oficiálnu výrobu a predaj.
 

Pre koho je zmes Hryzka určená?
 

  • Vyznávačom rýchlych raňajok, ktorí bez jedla nechcú začať deň
  • Ženám, mamičkám a deťom od 3 rokov pre ľahko stráviteľné a zdravé raňajky
  • Športovcom a aktívnym ľuďom pre obsah bielkovín
  • Celiatikom pre bezlepkové obilniny
  • Cukrovkárom pre nízky glykemický index
  • Vegetariánom a vegánom pre čisto rastlinné zloženie
  • Všetkým ostatným, u ktorých je zdravie na prvom mieste

     

raňajková zmes hryzka

Foto: Hryzka.sk

Môžu ju konzumovať aj batoľatá, resp. deti od akého veku?

Zmes som pôvodne vyvinula pre svoju vlastnú rodinu a keďže som mala 1 ročnú dcérku, tá si to žiadala a jedávala HRYZKU od začiatku s nami. Samozrejmosťou potom bolo u nej to, že skoro vôbec nebola chorá, nemá žiadne alergie a z celej triedy v škôlke sa naučí básničku alebo pesničku vždy ako prvá :).

Legislatíva však vyžaduje, že potraviny pre deti od 1 roka musia byť kompletnou výživovou dávkou s predpísaným zložením. Všetky zložky v HRYZKE sú vhodné pred deti od 1 roka a navyše sú aktivované. Ale keďže našej HRYZKE chýba v zložení jediný vitamín D, musíme uvádzať na obale, že HRYZKA je vhodná pre deti od 3 rokov.

Raňajkovú zmes HRYZKA kúpite v našom e-shope TU>>

S čím sa v praxi kombinuje Hryzka?

Výhodou HRYZKY je, že má jemnú neutrálnu chuť, a preto je v podstate jedno, s čím ju skombinujete, pretože chutí naozaj so všetkým. Najskôr je potrebné pripraviť základnú zmes tak, že 3 polievkové lyžice zalejete 100 ml prevarenou teplou vodou, premiešate a necháte 2 min. odstáť, aby kaša zhustla. Potom navrch pridáte už len ovocie a dochutíte podľa potreby. Kombinácií je veľa, ale  prezradím Vám moju TOP kombináciu - HRYZKA + banán, mango, čučoriedky, škorica a kakaové bôby. Mňam!!!

Ak máte radi sladšie jedlá, použite med, javorový alebo slivkový sirup.  Veľa ľudí si napr. mieša HRYZKU do ovocného smoothie a športovci radi kombinujú HRYZKU s tvarohom, jogurtom alebo s rastlinným mliekom.
 

Naozaj vystačí až na 20 raňajok? (900g/45g) – stačia teda naozaj len 3 PL? Ako dlho cca ostane človek zasýtený?

Ono sa to nezdá, ale keď zalejete 3 polievkové lyžice so 100 ml vody, vznikne Vám 200 ml sýtej raňajkovej zmesi. Ak potom ešte navrch dáte 1 nakrájaný banán, 1/2 jablka a pár malín so škoricou, vznikne Vám naozaj veľká "kopa" jedla, ktorá Vás zasýti na min. 3-5 hodín. Ale všetko je to individuálne a závisí aj od veku, hladu, metabolizmu, ako aj od fyzickej aktivity.

Od niektorých zákazníčok napr. dostávame spätnú väzbu, že im na raňajky bohate stačia 2 polievkové lyžice a že manžel si dáva odporučené 3 lyžice. Zase z praxe u nás doma je to tak, že 4-ročnej dcére stačí 1 lyžica, 13-ročnej dcére a mne stačia 2 lyžice a manžel si dáva 3 polievkové lyžice na raňajky.
 

Je Hryzka vhodná na každodennú konzumáciu?

Áno, pretože má vyvážené zloženie, je ľahko stráviteľná, obsahuje živé enzýmy a antioxidanty, je bezlepková, bez cukru, bez konzervantov, bez laktózy, bez kazeínu, je zásadotvorná a človek sa po nej cíti fantasticky. Odporúčam vyskúšať a získať vlastnú skúsenosť.
 

Raňajkovú zmes HRYZKA kúpite v našom e-shope TU>>